Legalizacja

Legalizacja Cannabis, nawet do celów wyłącznie medycznych, wzbudza od lat wielkie emocje.
Europejskie regulacje są różne – od pozwalających na rekreacyjne zażywanie po przepisy zezwalające na stosowanie medycznych konopi, które w praktyce trudno wyegzekwować - tak jest niestety w Polsce.
W naszym kraju weszła nowelizacja ustawy, która daje możliwości do sporządzenia leków recepturowych w aptece.
Alternatywnym rozwiązaniem można uznać lek Sativex, który w Polsce jest dopuszczony do sprzedaży. Obowiązuje również tzw. import docelowy, a na wydanie decyzji Ministerstwo zdrowia ma 60 dni. Surowiec sprowadzany jest dla pacjenta z kraju, w którym zarejestrowany jest jako lek. Przepisy prawa karnego egzekwowane są za nielegalny handel, uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek (porad w zakresie redukcji szkód i aspektów prawnych udzielamy zarejestrowanym członkom Medican Campus).

W jakich krajach zalegalizowano stosowanie konopi?

 

Poniżej przedstawiamy  16 krajów Europy, które zezwalają na używanie Cannabis.

Austria. W 2008 r. austriacki parlament zatwierdził uprawę konopi indyjskich do celów naukowych i medycznych. Od dwóch lat w Austrii można posiadać także niewielkie jej ilości na własny użytek.

Czechy. Liberalną politykę nasi sąsiedzi wprowadzili już w 2010 r. Od tego czasu można na własny użytek hodować do pięciu roślin oraz posiadać do 15 gramów suszu. Od 2013 r. lecznicze konopie refunduje państwo.

Finlandia. Od 2006 r. chorzy na podstawie specjalnej licencji mogą kupować leki na bazie konopi w jednej z 27 aptek w kraju.

Niemcy. W marcu 2017 r. weszła w życie ustawa dopuszczająca stosowanie medycznych konopi u ciężko chorych, u których zawiodły inne terapie. Leczenie tym środkiem jest refundowane z budżetu niemieckich kas chorych i pacjent nie musi uzyskiwać żadnych specjalnych zezwoleń.

Włochy. Medyczne konopie zostały zalegalizowane w 2013 r.

Portugalia. Medyczne konopie zostały zalegalizowane w czerwcu 2018 r.

Holandia. Medyczne konopie są dostępne dla pacjentów już od 2003 r. W coffeshopach można kupić jednorazowo do pięciu gramów suszu. Hodować do pięciu roślin na własny użytek co nie skutkuje karą karną. W przypadku samych coffeshopów jest określona ilość, którą w danym momencie może posiadać właściciel na terenie sklepu – i jest to 500 gramów.

Dania. Od 1 stycznia 2018 r. medyczne konopie staną się legalne na próbne cztery lata. Programem leczenia zostanie objętych około 1500 pacjentów. Jeśli program okaże się sukcesem, zostanie rozszerzony na innych pacjentów.

Francja. W czerwcu 2013 r. uchwalono ustawę zezwalającą na sprzedaż artykułów medycznych zawierających pochodne konopi. Pochodne konopi są dostępne na receptę, ale tylko dla pacjentów, na których nie działają inne leki.

Grecja. W czerwcu 2017 r. grecki Premier ogłosił legalizację medycznych konopi. Jest ona dostępna na receptę.

Irlandia. Od 2014 r. medyczne konopie są legalne, ale każdy przypadek wymaga indywidualnej zgody ministra zdrowia. Pierwsza licencja na medyczne zastosowanie oleju z konopi została wydana w grudniu 2016 r., aby umożliwić dwuletniemu chłopcu kontynuację leczenia rozpoczętego w USA w stanie Kolorado.

Polska. Medyczne konopie są legalne od 2017 r. Pacjenci mogą zaopatrywać się w aptekach.

Chorwacja. Legalna od 2015 r. dla pacjentów chorych na nowotwory, AIDS, stwardnienie rozsiane. Lekarze mogą przepisać swoim pacjentom leki, herbaty i maści zawierające THC – aktywny składnik konopi.

Rumunia. Od 2013 r. zawarte w konopiach substancje – głównie THC i CBD – mogą być stosowane w leczeniu tak ciężkich przypadłości jak epilepsja, stwardnienie rozsiane i różne odmiany raka. Prawo pozwala na legalną sprzedaż preparatów na bazie konopi na rynku rumuńskim przez firmy, które otrzymały wcześniej licencję rządową.

Belgia. W czerwcu 2015 r. zalegalizowano niektóre zastosowania konopi. Po skończeniu 18. roku życia każdy Belg może na własny użytek posiadać do trzech gram suszu i hodować jedną roślinę.

Malta. W marcu 2018 r. Malta zalegalizowała medyczne konopie. Dostęp do niej będą mieć pacjenci z przewlekłym bólem, spastycznością w stwardnieniu rozsianym i skutkami ubocznymi chemioterapii.